Jak wybrać dobry licznik rowerowy?

Licznik rowerowy uważany jest za jeden z ciekawszych i z całą pewnością wartych polecenia dodatków do roweru. Będzie to przydatne urządzenie nie tylko dla amatora, który lubi wiedzieć, z jaką prędkością się porusza, lecz również dla zawodowca, który będzie mógł wykorzystać licznik do poprawy efektywności swoich treningów. Żeby jednak jeden i drugi rowerzysta mogli korzystać z dobrodziejstw dawanych przez to urządzenie, obaj muszą wiedzieć, jak się je powinno wybierać. Jak wybrać licznik rowerowy, aby realizował wszystkie najważniejsze potrzeby użytkowników?

Zasada działania licznika

Od czego zatem należy rozpocząć wybieranie licznika rowerowego? Nie da się ukryć, że najważniejszą jego cechą jest oczywiście to, jaka będzie zasada działania danego urządzenia. Co więc można dostać na rynku?

Do zdecydowanie najpopularniejszych modeli zaliczane są rowerowe liczniki przewodowe, bezprzewodowe, a także GPS. Dwa pierwsze pomiaru dokonują w mniej więcej ten sam sposób, czyli specjalny czujnik zlicza, jak szybko obraca się koło roweru i na podstawie tego wskazuje prędkość. Różnica jest jednak w przesyle informacji z czujnika do wyświetlacza. Model przewodowy realizuje to po kablu, natomiast wersja bezprzewodowa falami radiowymi. Zupełnie innym licznikiem jest jednak wersja GPS. Ta nie wykorzystuje do działania czujnika i nie liczy obrotów koła. Wskazanie prędkości wynika ze zmiany pozycji roweru, co mierzone jest poprzez stały kontakt z satelitą. Wydaje się to bardzo skomplikowane, lecz tak naprawdę jest dość proste w użytkowaniu. Taki licznik z racji tego, że posiada moduł GPS, jest najdroższym modelem.

Pomiary dla amatorów

Wybieranie licznika rowerowego nie ogranicza się jednak tylko do tego, aby określić sposób dokonywania przez niego pomiaru prędkości. Bardzo ważną sprawą, o której nie można zapominać, jest zdecydowanie się na model o konkretnej ilości funkcji. Jak się bowiem okazuje, na rynku znaleźć można proste modele, które będą mogły mierzyć tylko prędkość, lecz również i takie, które swoimi możliwościami zawstydzą niejeden smartfon.

Najniższa półka cenowa zalecana jest oczywiście amatorom, którzy licznik wykorzystują jedynie rekreacyjnie i do zabawy. Taki model powinien móc mierzyć oczywiście prędkość jazdy, lecz dodatkowo zalecane jest, aby mierzył przejeżdżaną odległości, miał pomiar czasu wycieczki, zegarek czy też podświetlenie.

Pomiary dla zawodowców

Jak więc widać, funkcje podstawowego modelu licznika rowerowego wyczerpują właściwie wszystkie potrzeby amatora lubiącego pojeździć na swoim rowerze. Jak to jednak wygląda w przypadku rowerzysty, który nieco poważniej podchodzi do jazdy na rowerze i realizuje w ten sposób swoje treningi?

Nieco bardziej zaawansowany licznik rowerowy powinien mieć oprócz wyżej wymienionych cech i możliwości dodatkowo umiejętność wyliczania średniej i maksymalnej prędkości. Powinien podawać maksymalną wysokość, przewyższenia na przebytej trasie, a także mieć w sobie termometr. Dobre modele liczników mają także wskazania generowanej mocy, mogą pokazywać kadencję, liczyć kalorie, a także wskazywać aktualny puls po podłączeniu do pulsomierza.

Comments are closed.