Najważniejsze cechy roweru elektrycznego

Podczas kupowania klasycznego roweru zwracać trzeba uwagę przede wszystkim na jego rodzaj, lecz także na to, jakie ma wyposażenie. Dużą uwagę należy przyłożyć do jego napędu, hamulców czy też amortyzatorów. Jak to jednak wygląda w przypadku najnowocześniejszego przedstawiciela tych jednośladów? Jak wybrać rower elektryczny?

Jak wybrać silnik?

Co jest zdecydowanie najważniejszym elementem wyposażenia każdego roweru elektrycznego? Nie da się ukryć, że najważniejszą częścią jest oczywiście silnik, który napędza rower. O czym więc należy pamiętać podczas wybierania tego elementu?

Nie da się ukryć, że bardzo istotną sprawą jest to, jakiego rodzaju będzie to silnik. Można bowiem zakupić rower z silnikiem umieszczonym centralnie oraz w piaście. Model centralny jest korzystniejszy z powodu odpowiedniego rozkładu masy roweru, co rzecz jasna pozytywnie wpływa na jego prowadzenie się. Co więcej, taki silnik jest również mniej podatny na uszkodzenia. Czym natomiast cechuje się wersja umieszczana w piaście? Jest ona znacznie tańsza, a przez to może być dla wielu klientów atrakcyjna.

Oprócz tego bardzo ważnym parametrem silnika używanego do napędzania roweru jest jego moc. Im będzie on mocniejszy, tym oczywiście będzie droższy. Pozytywnie wpływać to jednak będzie na możliwości w zakresie przyspieszania i dynamiki jazdy.

Wybieramy baterię do roweru

Jak można się z łatwością domyślić, silnik roweru elektrycznego musi posiadać źródło energii, aby mógł pracować. W tym wypadku jest nim oczywiście specjalna, bardzo nowoczesna bateria. Zdecydowanie najczęściej jest to akumulator litowo-jonowy, czyli dokładnie taki sam, który powszechnie stosuje się w laptopach czy też telefonach komórkowych. Cechuje się on dużą wytrzymałością, niską wagą, a także dobrymi parametrami pracy.

Na co więc należy zwracać uwagę podczas jego wybierania? Najważniejszą sprawą jest oczywiście to, aby akumulator charakteryzował się odpowiednią pojemnością. Zagwarantuje to, że bateria będzie w stanie efektywnie dostarczać energię do silnika. Jeśli bowiem energii zabraknie, silnik zwyczajnie nie będzie mógł pracować.

Jak dobrać hamulce?

Nie da się ukryć, że bardzo ważną sprawą w przypadku wybierania profesjonalnego roweru elektrycznego jak te od sprint-rowery.pl jest zwrócenie uwagi na jego hamulce. Rower tego rodzaju jest w stanie rozpędzić się do znacznie większych prędkości niż klasyczny rower miejski. Co więcej, z racji tego, że jest on cięższy, jego zatrzymanie dla zwykłych hamulców może być naprawdę bardzo trudne. Z tego też powodu podczas kupowania takiego roweru ważne jest to, aby zwrócić uwagę na to, aby miał on lepszej klasy hamulce, które będą w stanie skutecznie i bezpiecznie zatrzymać rower.

Zadbajmy o jakość wykonania

Na sam koniec podczas wybierania takiego roweru warto się jeszcze przyjrzeć temu, aby był on odpowiednio dobrze wykonany. Mowa tu jest bowiem o modelu cięższym i szybszym, który z tego powodu powinien się cechować naprawdę świetnymi parametrami konstrukcyjnymi. Szczególnie warto się tu przyjrzeć ramie, która powinna być zrobiona z dobrego i mocnego tworzywa. Szczególnie poleca się ramy karbonowe, lecz te mogą być naprawdę drogie. Alternatywą są oczywiście ramy aluminiowe.

Comments are closed.