Jakie opony rowerowe kupić?

Niezwykle istotny jest wybór odpowiednich opon. Na rynku dostępne są różne modele, dlatego każdy bez większych problemów powinien znaleźć coś dla siebie. 

Wybór opon rowerowych

Stan opon ma bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo w czasie jazdy. Nie wszyscy mają jednak wystarczającą wiedzę na ten temat i niekoniecznie wiedzą jak wybrać opony rowerowe. Właściwe rozwiązanie powinien znaleźć każdy miłośnik jednośladów. Pasjonaci wycieczek po górach powinni wybrać inne ogumienie, niż osoby, które zawodowo trenują jazdę po szosie. W sprzedaży można znaleźć opony dostosowane do asfaltu, a także grząskiego gruntu. Właściwości opon uzależnione są od takich czynników jak konstrukcja oraz bieżnik. Ważna jest również mieszanka, z której opony zostały wykonane. Warto zwrócić uwagę na fakt, że opony do roweru z gładkim bieżnikiem najlepiej pasują na asfalt. W mokrych warunkach jednak nie sprawdzą się dobrze, dlatego lepiej zachować szczególną ostrożność. Należy pamiętać także o terenowych rowerowych oponach posiadających charakterystyczne klocki bieżnika. To właśnie te klocki odpowiadają za przyczepność. Delikatne kostki bieżnika z kolei są widoczne na oponach określanych jako semi-slicki. Ich największą zaletą jest uniwersalizm, ponieważ można je stosować nie tylko w terenie, ale również na asfalcie. Warto zaznaczyć, że w sprzedaży oprócz opon letnich dostępne są także opony zimowe. 

Zakup opon rowerowych

Kolcowane ogumienie opłaca się dobierać do trudniejszych warunków pogodowych. Rozmiar opony musi pasować do naszego jednośladu i lepiej o tym pamiętać podczas wybierania opon. Konstrukcja opony także jest niezwykle istotna. Opony szosowe są przeważnie dostępne w rozmiarach 23-622 do 28-622. W dętkach stosowane jest wysokie ciśnienie i jest to charakterystyczna cecha tego rodzaju opon. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że właściwości ogumienia można zmieniać, regulując poziom ciśnienia. Podstawowym celem tego typu opon jest oczywiście zapewnienie dobrej przyczepności na równej powierzchni. Gładki bieżnik jest zazwyczaj stosowany w oponach szosowych. W ten sposób można osiągnąć niezwykle dużą prędkość. Powinno na tym zależeć osobom, które celują w dobry czas na trasach asfaltowych. 

Dopasowanie opon do stylu jazdy

W sytuacji, gdy warunki atmosferyczne się pogorszą to stają się one całkowicie bezużyteczne i lepiej o tym pamiętać. Opony z mieszanym bieżnikiem będą pasować idealnie do jazdy w terenie. Warte uwagi są także opony gravelowe, które wyposażone są w specjalne klocki po bokach. Opony MTB wyróżniają się charakterystycznym i wyraźnym bieżnikiem. Inny rodzaj ogumienia pasuje do powierzchni utwardzonej, a inny do jazdy w błocie. Właściwości opony uzależnione są także od mieszanki, z której wyprodukowane są opony. Do jazdy w trudnym i mokrym terenie najlepiej sprawdzą się opony zjazdowe, które wykonywane są przeważnie z miękkiej gumy. Z kolei opony z twardej mieszanki są dobre na szybkich i łatwych trasach. W oponach typu MTB spotykane są zazwyczaj wzmocnienia w ściankach bocznych oraz pod bieżnikiem. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie wysokiej odporności na uszkodzenia mechaniczne. Teraz już wiesz jak wybrać opony rowerowe.

Comments are closed.