Rower turystyczny – jak go wybrać i kupić?

Jak wybrać rower turystyczny? Pytanie to każdego dnia zadają sobie kolejni rowerzyści, którzy zachęceni możliwościami takiego modelu, koniecznie chcą stać się jego posiadaczami. Niestety mało kto wie, czym się takie rowery powinny charakteryzować, aby możliwe było korzystanie z nich na odpowiednim poziomie. Na jakie zatem mniejsze i większe cechy rowerów turystycznych powinno się patrzeć, gdy się je kupuje?

Podstawowe parametry roweru turystycznego

Kupowanie w sklepie roweru turystycznego warto rozpocząć od zupełnych podstaw, czyli spraw, które są uniwersalne, jeśli chodzi o zakup jednośladu. O czym tu konkretnie mowa?

Absolutną podstawą jest oczywiście to, czy ma to być rower damski, czy też męski. Wiele osób nie widzi tu różnicy i wybiera pierwszy lepszy model, co jednak szybko przekłada się na spory dyskomfort podczas jazdy. Trzeba bowiem wiedzieć, że istnieją pewne różnice anatomiczne, którymi charakteryzują się obie płcie i które muszą znaleźć swoje odzwierciedlenie w budowie roweru. Dobrym tego przykładem jest szersze siodełko w modelach damskich z uwagi na większą miednicę.

Oprócz tego warto oczywiście mieć na uwadze to, że rower powinno się kupować, dobierając jego odpowiedni rozmiar do swojego wzrostu. Jest to bardzo ważne, jeśli kupuje się rower dla niższej osoby, lub też dla dziecka, ponieważ wybranie modelu za dużego może mieć katastrofalny wpływ na jakość jazdy na nim.

Jak dobrać biegi roweru turystycznego?

Kolejną niezwykle ważną sprawą w przypadku kupowania roweru turystycznego jest to, ile będzie miał on biegów. Dzięki odpowiedniej ilości przełożeń możliwe jest ułatwienie sobie podjazdów lub też uzyskanie większej prędkości na wyższym przełożeniu podczas intensywnej jazdy po płaskim terenie. Jak więc powinna się przedstawiać ilość biegów w zależności od potrzeb danego rowerzysty?

Jeśli taki rower używany będzie głównie do miasta lub też na trasach pozbawionych jakichkolwiek większych wzniesień, polecanym rozwiązaniem będzie napęd z 3 biegami z przodu i 7 z tyłu. Jeśli jednak jazda na kupowanym rowerze wyglądać będzie nieco inaczej, czyli w dużej części poza miastem, gdzie zmagać się trzeba będzie nie tylko z możliwością utrzymania dużej prędkości, lecz również z często sporymi wzniesieniami, to w tym wypadku warto zainwestować w model z nawet 10 przełożeniami.

Na co jeszcze zwracać uwagę podczas kupowania roweru turystycznego?

Oczywiście powyższe sprawy nie wyczerpują w pełni poprawnego wybrania roweru turystycznego. Oprócz tego trzeba wiedzieć jeszcze o kilku innych, wcale nie mniej ważnych rzeczach.

Duże znaczenie dla jakości danego roweru ma to, z jakiego materiału jest wykonana jego rama. Musi ona być nie tylko mocna, lecz przede wszystkim lekka. Z tego powodu niezbyt dużą popularnością cieszą się mocne, lecz niezwykle masywne ramy stalowe. O wiele lepszym pomysłem będzie rama aluminiowa.

Oprócz tego warto przyjrzeć się temu, jakie wyposażenie będzie miał dany rower. Poleca się wybranie egzemplarza z hamulcami tarczowymi, amortyzatorem, również w siodełku, a także z fabrycznymi błotnikami.

Comments are closed.