Czym narty skiturowe różnią się od zjazdowych?

Skitouring to rodzaj zjazdów po nieoznakowanych i niepatrolowanych trasach. Wymagają one dużych umiejętności i mocno różnią się od zwykłych stoków, po których porusza się najwięcej ludzi. Płaskie odcinki łączą się z bardzo stromymi, przez co nieustannie trzeba dostosowywać się do otoczenia. W przypadku takich tras idealnie sprawdzą się narty skiturowe. Czym różnią się one od tradycyjnych wersji zjazdowych?

Czym wyróżniają się wysokiej jakości narty skiturowe? 

Narty do skitouringu muszą być wykonane z wysokiej klasy materiału. Najczęściej jest to połączenie karbonu z elementami drewnianymi. Dzięki temu uzyskuje się odpowiednią sztywność, co łatwiej pozwala wykonywać zakręty. Dzięki lekkiemu karbonowi można swobodnie wchodzić na strome pagórki, gdzie narty skiturowe nie są dodatkowym obciążeniem. Co prawda są one wytrzymalsze niż wersje zjazdowe, ale należy uważać w przypadku mniejszych opadów śniegu, gdzie skały mogą uszkodzić sprzęt. 

Ważna jest też macierz, która powinna zostać wykonana z włókna węglowego. Dzięki temu narty są bardziej przyczepne przy jednoczesnym szybkim pokonywaniu zakrętów. Często posiadają one specjalny mechanizm tzw. „powder turn rocker”, który pozwala zachować dynamikę nawet przy dużej ilości przeszkód. 

Różnica między nartami skiturowymi a zjazdowymi

Narty skiturowe różnią się od zjazdowych głównie wagą. Są one znacznie lżejsze, a zapewnia to materiał zwany „foką”. Specjalne pasy o nietypowej strukturze znacznie utrudniają jazdę do tyłu. Pozwalają za to łatwiej wchodzić pod strome pagórki i zbocza. Narty do skitouringu są dodatkowo miększe, co znacznie ułatwia poruszanie się po ciężkim terenie.

Podróże skitourowe mogą trwać nawet kilka dni. Warto więc wyeliminować każdy zbędny gram. Narty takie wymagają dość sporej kondycji i całkiem innych umiejętności. Jeśli ktoś jeździł jedynie na „zjazdówkach” to może mieć problem z przyzwyczajeniem się do nich. Należy pamiętać, że narty skiturowe raczej nie nadają się do zjazdów po tradycyjnym stoku narciarskim. Jest to możliwe jedynie po dłuższej praktyce. 

Comments are closed.