Rower szosowy – jak dopasować do zapotrzebowania?

Jazda rowerem szosowym zyskuje sobie coraz większe grono amatorów. Miłośników tej aktywności przekonuje zwykle możliwość rozwijania dużych prędkości i szybkiego pokonywania długich tras. To rodzaj sportu uznawany zarówno za zdrowy, jak i wyjątkowo przyjemny. Osoby chcące rozpocząć swoją przygodę z tą aktywnością zastanawiają się zwykle, jak wybrać rower szosowy. Na co warto zwrócić uwagę, aby dokonać właściwego wyboru?

Jak dopasować pojazd do własnego zapotrzebowania?

Rower szosowy musi spełniać określone wymagania. Ważne jest to, aby był odpowiednio dopasowany do użytkownika. Pod uwagę należy wziąć tutaj własny wzrost, budowę ciała, poziom doświadczenia oraz teren, w jakim wykorzystywana będzie szosówka. Jak dobrać odpowiedni model? W pierwszej kolejności zaleca się określić, jakie dokładnie zadanie będzie miał do spełnienia dany pojazd. Inne modele sprawdzą się podczas wyścigów, a inne podczas długich, spokojniejszych tras. Należy też wziąć pod uwagę, czy kolarzówka będzie wykorzystywana na trasach nizinnych, czy może na stromych górskich zakrętach. Które egzemplarze sprawdzą się w poszczególnych warunkach?

Jaki typ roweru będzie odpowiedni?

Modele szosowe dzieli się zwykle na tzw. endurance i egzemplarze bardziej aerodynamiczne. Pierwsze z nich polecane są szczególnie początkującym i osobom, które planują jeździć raczej rekreacyjnie. Mogą być też korzystną propozycją dla doświadczonych kolarzy podczas szczególnie długich tras. Od rowerów aerodynamicznych różnią się budową. Ich konstrukcja umożliwia przyjęcie bardziej wyprostowanej postawy. Pozycja, w jakiej jeździ się na wyścigowych rowerach wymaga pewnego doświadczenia. Bardziej zaawansowany model mógłby wywołać u nowicjuszy różne dolegliwości bólowe. Szczególnie podczas dłuższych przejażdżek. Osobom planującym intensywnie korzystać z pojazdu zaleca się też kupowanie rowerów z ramą z włókna węglowego. Aluminiowe modele są bowiem cięższe i nie amortyzują drgań w tak dużym stopniu.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Zaleca się szczególną wagę przywiązać do doboru właściwego rozmiaru. W tym celu należy zawsze „przymierzyć się” do określonego roweru. Oprócz tabeli podpowiadających, jaka wielkość ramy będzie dopasowana do wzrostu, warto poszukać też informacji na temat właściwego ustawienia poszczególnych elementów. Do rodzaju terenu, w jakim wykorzystuje się dany rower warto dopasować przede wszystkim hamulce. Osoby jeżdżące w górach powinny zaopatrzyć się w hamulce tarczowe. W terenie nizinnym dobrze sprawdzą się hamulce obręczowe. Wcześniej wspomniane będą jednak korzystnym wyborem dla osób, które jeżdżą też po mokrej i śliskiej nawierzchni.

Ważnym elementem są też pedały. Warto pamiętać o tym, że choć platformowe mogą dobrze służyć przez jakiś czas, wpinane zapewnią wyższy poziom bezpieczeństwa przy rozwijaniu większych prędkości. Odpowiednio dobrany rower może być źródłem satysfakcji na długie lata. Właściwe dopasowanie go do własnych potrzeb w znacznym stopniu wpłynie na komfort jazdy. Warto stawiać na modele sprawdzonych firm.

Comments are closed.