Pierwszy rower dziecięcy – jak go wybrać?

Nad pierwszym rowerem dla dziecka wielu rodziców zastanawia się już w pierwszym roku życia swojej pociechy, gdy tylko zacznie chodzić. Jest to niezwykle kusząca opcja, gdy widzi się inne maluchy jeżdżące na swoich uroczych pierwszych rowerkach biegowych. Dzieci na tym etapie rozwoju potrafią się jednak bardzo od siebie różnić. Gdy jedne biegają już i podskakują, inne dopiero stawiają pierwsze kroki. Dlatego też dobór odpowiedniego roweru musi być kwestią przede wszystkim przemyślaną. Nieważne czy chodzi o dwulatka czy dziecko wkraczające w wiek nastoletni. Każdy rower powinien być prawidłowo dobrany do wzrostu dziecka oraz jego możliwości.

Jak wybrać rower dziecięcy?

Zastanawiając się nad tym jaki rower dla dziecka kupić, pod uwagę trzeba wziąć przede wszystkim jego wzrost. Jest to kluczowy czynnik podczas wybierania sprzętu idealnego. Ogromne znaczenie ma ona przede wszystkim dla dzieci najmłodszych, którym oferuje się ich pierwsze rowery. Większość osób myśli, że do wybory mamy jedynie rozmiar kół. Jest to mylne przekonanie, ponieważ istnieją też różne rozmiary wielkości samego roweru. Na szczęście producenci wprost prześcigają się w wypuszczaniu do sprzedaży coraz to nowszych rowerów dziecięcych, dzięki czemu wybór jest po prostu ogromny. Każde dziecko znajdzie rower idealnie dostosowany do jego potrzeby – trzeba tylko wiedzieć jak to zrobić. Wielu producentów chcąc ułatwić trudny wybór pierwszego roweru dla dziecka wyznacza ramy wiekowe dla których odpowiedni jest dany model rowerku. Jednak tak jak wspomniano na początku – każde dziecko jest zupełnie inne i rozwija się w swoim tempie. Oznacza to więc, że nie warto w 100% ufać temu co napisane jest na etykiecie z dedykowaną grupą wiekową, a wziąć pod uwagę indywidualny rozwój swojego dziecka. 

na zdjęciu – rower dzięcięcy ze strony Sprint Rowery

Parametry pierwszego roweru dziecięcego

Maluszki, które dopiero zaczęły biegać jak najbardziej mogą posiadać swój pierwszy rowerek. Najlepszym wyborem będzie tutaj rowerek biegowy. Nawet tutaj do wyboru mamy różne rozmiary – tutaj dużą rolę gra każdy centymetr, więc warto przed zakupem przymierzyć dziecko do rowerka. Dzieci powyżej 2 lat zazwyczaj swobodnie poruszają się na rowerku z kołami w rozmiarze 12″. Dzieci w wieku przedszkolnym (4-latki) korzystają zazwyczaj z rozmiaru kół 14″, a 6-latki z rozmiaru 16″. Są to wymiary odpowiednie dla rowerków z kółkami bocznymi. 

Gdy dziecko idzie do szkoły

Konieczność zmiany roweru na większy następuje praktycznie zawsze  w momencie opuszczenia przedszkola i rozpoczęcia nauki szkolnej. Dzieci uzyskują w tym wieku wzrost około 120cm. Oznacza to, że 

dziecko powinno mieć rower przejściowy – nie jest to już malutki rowerek dziecięcy, ale nadal nie jest to rower na klasycznych kołach dla dorosłych. Niektórzy rodzice widząc jak ich dziecko szybko rośnie postanawiają kupić rower większy, albo nawet dorosły. Niestety jest to duży błąd. Dziecko męczy się jeżdżąc zarówno za małym jak i zbyt wielkim rowerem. Dobrze jest kupić dopasowany do wzrostu dziecka i ewentualnie za jakiś czas po prostu go sprzedać i dołożyć do kolejnego, większego.

Comments are closed.