Jakie akcesorium do roweru jest istotne?
Czasami zdarza się, że różne akcesoria rowerowe mają nieraz zaskakujące i niepowtarzalne funkcje. Tak jest chociażby z klasycznym licznikiem rowerowym, który przestał być już standardowym narzędziem mierzącym prędkość lub przejechany dystans. Nowoczesne liczniki posiadają bowiem mnóstwo funkcji, które – co gorsza – nie zawsze są potrzebne.
Co może licznik?
Funkcje klasycznego licznika rowerowego są dość ograniczone. Należą do nich min.:
– obliczanie aktualnej prędkości,
– obliczanie średniej prędkości,
– mierzenie przejechanego dystansu,
– pomiar dystansu określonej wycieczki,
– podświetlenie ekranu (opcjonalnie),
– pomiar czasu jazdy,
– zegar itd.
Liczniki w tej konfiguracji są zatem podstawowymi urządzeniami pomiarowymi, które dokonują analizy jedynie trzech podstawowych wartości: prędkości, czasu i drogi. W bardziej rozbudowanych urządzeniach liczba tych funkcji znacząco wzrasta.
Niecodzienne funkcje licznika
Choć gros funkcji nowoczesnych liczników rowerowych dotyczy podstawowych parametrów jazdy, to na rynku można znaleźć i takie urządzenia, które – pod wieloma względami – zaskakują swoimi możliwościami. Mało tego – niektóre z tych funkcji są… całkowicie nieprzydatne z punktu widzenia „zwykłego” Kowalskiego. Do takich funkcjonalności należy m.in. opcja kontroli częstotliwości obrotów pedałów (która sprawdzi się raczej w przypadku wyczynowców) i możliwość komunikacji z modułem WIFI.
Która z zaawansowanych funkcji liczników może się przydać? Jedną z nich jest z pewnością opcja „przełączania” licznika pomiędzy dwoma rowerami. Dzięki niej posiadach dwóch rowerów nie musi nabywać dwóch odrębnych liczników. Inną ciekawą opcją jest wbudowany licznik kalorii, który jednak – niestety – często nie jest zbyt dokładny. Wadą tego urządzenia jest m.in. brak rzetelnego uwzględnienia wielu parametrów pracy organizmu, które mogą mieć wpływ na tempo spalania kalorii.
Połączenie bezprzewodowe – tak, czy nie?
Wśród użytkowników różnych akcesoriów rowerowych sporo wątpliwości budzi… połączenie WIFI. Tendencję tą widać zwłaszcza w kontekście liczników rowerowych, które są połączone z siecią za pośrednictwem tego uniwersalnego protokołu przesyłania danych. Alternatywą dla nich są urządzenia z modułem Bluetooth, ale one stanowią pod tym względem pewną mniejszość.
Czy zatem posiadanie licznika z WIFI jest korzystne? Takie rozwiązanie z pewnością ma swoje wady, jak i zalety. Do tych ostatnich należy przede wszystkim możliwość łatwej konfiguracji urządzenia, brak konieczności stosowania przewodów i szybka transmisja danych. Jeśli chodzi o wady tego rozwiązania, to należą do nich przede wszystkim podatność na utratę stabilności połączenia i wrażliwość na zakłócenia ze strony innych urządzeń bezprzewodowych.
Kilka słów podsumowania
Liczniki rowerowe to z pewnością niezwykle ciekawe akcesoria, które – dzięki rozwojowi technicznemu – są stale rozbudowywane i unowocześniane. Często jednak zdarza się tak, że wprowadzane w nich nowości wiążą się z kolejnymi ograniczeniami. Tak jest chociażby ze wspomnianą łącznością.