Praca na statku, co trzeba posiadać?
Każdy, kto zechce pracować na statku, musi spełniać rygorystyczne wymogi. Oprócz odpowiedniej sprawności fizycznej i wrodzonych predyspozycji, każdy pracownik pokładu ma obowiązek posiadania kwalifikacji zawodowych na pełnione stanowisko.
Jak zdobyć kwalifikacje zawodowe?
Aby móc pracować w zawodzie związanym z marynarstwem, warto skończyć akademie morską, na profilu który nas interesuje. Podczas zdobywania wykształcenia kierunkowego, zyskamy wiedzę z zakresu takich pojęć jak: dewiacja kompasu, prądy morskie czy ogólna budowa statku. Pozwoli także na naukę, jak postępować w przypadku wielu różnych niespodziewanych sytuacji, które mogą nas spotkać na otwartych wodach.
Czego nauczy cię akademia morska?
Jednym z podstawowych rzeczy, których uczą się studenci akademii morskiej jest określanie dewiacji kompasu. Ten termin określa różnice między kursem kompasowym (tym wskazywanym przez igłę kompasu), a kursem magnetycznym, podawana w stopniach. Jej różna wartość wynika z zakłóceń jakie generują przedmioty znajdujące się w bliskim sąsiedztwie kompasu magnetycznego. Dewiacja kompasu powinna być przeprowadzona przynajmniej raz w roku na pokładzie statku, jak również po jakimkolwiek uszkodzeniu tzn. kolizji z innym statkiem, pożarze, lub po drobnych naprawach spawalniczych. Jej prawidłowe określenie jest kluczowe i niezbędne w wyznaczaniu optymalnego kursu statku.