Raki na buty – do czego są potrzebne?

Raki na buty są niezbędne do bezpiecznego przemieszczania się po śniegu i lodzie. Dzięki nim możesz przemierzać lodowce, wspinać się po śnieżnych zboczach, włazić się na zamarznięte wodospady i wspinać się po skale pokrytej lodem. Ponieważ większość alpinistów i wspinaczy lodowych nosi dziś skórzane lub syntetyczne buty (zamiast plastikowych butów alpinistycznych), półsztywna konstrukcja z poziomymi ramami jest regułą. A dzięki nowoczesnemu wzornictwu i technice produkcji raki stały się lżejsze i lepiej dopasowane.

Odpowiednie raki

Kompatybilność butów i raków ma zasadnicze znaczenie dla wydajności i bezpieczeństwa. Twój typ aktywności ostatecznie mówi, jakie masz opcje w systemach wiązania. Na przykład ultralekkie raki z paskiem będą działać z ultralekkimi butami turystycznymi, ale nie nadają się do wspinaczki górskiej lub wspinaczki po lodzie. Raki przypięte do buta na elastycznej podeszwie nie będą pasować tak bezpiecznie, jak na butach ze sztywną podeszwą.

Jak podejść do wyboru raków?

Określ, jaki masz typ buta. Czy podeszwa jest wysoce elastyczna, półelastyczna czy sztywna? Czy ma ściągacze na palcach lub pięcie, czy może jedno i drugie? Jeśli masz bardzo elastyczne buty bez ściągaczy, możesz potrzebować nowego buta, jeśli planujesz nosić je z technicznymi rakami wspinaczkowymi. Jakie działania planujesz? W przypadku wspinaczki górskiej lub wspinaczki lodowej spójrz na czubek i piętę buta. Masz kilka opcji wiązania raków. Jeśli chodzi o chodzenie, a nie wspinaczkę, rozważ mniej techniczne raki  z wiązaniem na pasek. Jeśli chcesz wpinać raki, pamiętaj, że potrzebujesz butów ze sztywną podeszwą i grubymi ściągaczami lub rowkami na palcach i pięcie.

Dopasuj elastyczność swojego obuwia do elastyczności raków. Aby uzyskać bardzo elastyczne buty, zdobądź raki z elastycznym prętem środkowym, który łączy przód i tył. Możesz nosić aluminiowe raki z trampkami (i wiązaniami strap-on) podczas lekkiej wspinaczki górskiej lub podróży na lodowiec, upewnij się tylko, że elastyczność jest podobna. Na zakupy zabierz ze sobą buty. To sprytny sposób na upewnienie się, że raki pasują. Upewnij się, że środkowa belka pasuje do buta, zapewniając elastyczność, kształt i długość. Wspinacze często dokonują mikroregulacji, takich jak regulacja opaski na palcach, aby zapewnić bezproblemowe dopasowanie.

Comments are closed.