Osłona na ramę pod łańcuch – jak ona działa?

Łańcuch to element roweru, który charakteryzuje się bardzo dużą twardością. Czasem uderza on w ramę roweru, co wiąże się z jej stopniowym uszkodzeniem. Oczywiście tempo tego procesu będzie uzależnione m.in. od tego, jak często jeździ się na danym rowerze. Im jazda dłuższa, tym większe prawdopodobieństwo szybszego zniszczenia ramy.

Jak osłonić ramę?

Ochronić ramę przed łańcuchem można na kilka różnych sposobów. Jednym z rozwiązań jest specjalne osłona na ramę pod łańcuch, która charakteryzuje się zwiększoną wytrzymałością i odpornością na na oddziaływania mechaniczne. Co ważne, osłona ta jest najczęściej wykonana z odpowiednio zaprojektowanego neoprenu, który nie tylko chroni ramę, ale też absorbuje drgania ramy. Tak zaprojektowany ochraniacz znacznie wydłuża jej żywotność.

Sposób montażu

Osłony na ramę można przykręcić, zamocować za pomocą specjalnego mechanizmu, a także… przykleić. Trzeba pamiętać, że ta ostatnia metoda jest najbardziej praktyczna. Dzięki temu osłona zajmuje niewiele miejsca i nie wpływa na komfort jazdy. Z drugiej strony warto podkreślić, że taka metoda montażu wymaga dokładnego oczyszczenia powierzchni ramy. Dotyczy to nie tylko bieżących zabrudzeń (np. błota), ale też rdzy, sadzy i smarów. Dopiero po dokładnym usunięciu wszystkich naleciałości można przykleić osłonę.

Żywotność

osłona na ramę pod łańcuch

Odpowiednio zamocowana i eksploatowana osłona na ramę pod łańcuch powinna wytrzymać przez mniej więcej jeden sezon. Jeśli tak się nie stanie i osłona wypadnie wcześniej, to i tak nie jest to dużą stratą. Koszt takiego gadżetu waha się najczęściej w granicach od 15 do 40 złotych, toteż jego zakup nie powinien być wyzwaniem dla budżetu rowerzysty.

Osłony ramy to funkcjonalne urządzenia, bez których rower jest narażony na poważne straty. Koszty ich naprawy są niepomiernie wyższe, niż koszty zakupu osłony.

Comments are closed.