Czy istnieją idealne buty trekkingowe?

Kiedy planujemy wybrać się w góry lub nawet na zdecydowanie częstsze wizyty w tej formacji geologicznej, wówczas zazwyczaj musimy kupić odpowiednie buty górskie. Górskie buty nazywane również butami trekkingowymi, muszą spełniać pewne wytyczne, aby były funkcjonalne. Warto na to zwracać uwagę, tym bardziej dlatego, że nawet podstawowe buty do wędrówki po górach będą droższe niż buty zwyczajne (z podobnej półki jakościowej). Porozmawiajmy zatem nieco o butach trekkingowych.

Buty trekkingowe – czy każdy musi je posiadać?

W środowisku osób, które lubią spędzać czas na wolnym powietrzu, panuje taka opinia, że każdy powinien mieć buty górskie. Czy jest to jednak prawda? Po pierwsze należy zwrócić uwagę, że obecnie słowo trekking, niekoniecznie oznacza to samo, co jeszcze kilkanaście lat temu. Wcześniej trekking oznaczał faktycznie wyprawę w góry. Obecnie pojęcie to jest sporo szersze. Wychodząc jednak na spacer w pagórkowatej okolicy, niekoniecznie musimy mieć buty górskie. Buty trekkingowe Polar Sport mają lub powinny mieć szereg specyficznych cech. To od nas zależy czy poruszamy się w terenie, który sprawi, że cechy te faktycznie będą przydatne.

Buty górskie – jakie powinny mieć cechy?

Buty do chodzenia po górach mogą oczywiście różnić się między sobą. Faktem jednak jest, że powinny się wyróżniać pewnymi cechami. W pierwszej kolejności musimy zwrócić uwagę na podeszwę. Podeszwa w butach trekkingowych musi być stosunkowo sztywna oraz twarda. Związane jest to z tym że taka podeszwa musi być odporna na kontakt z kamieniami w górach, które mogą mieć kanciaste i ostre krawędzie. Materiał podeszwy powinien być odporny na ścieranie i jednocześnie nie powinien nie być śliski, ponieważ może być to niebezpieczne. Dodatkowo but trekkingowy musi mieć cholewę za kostkę i posiadać, wzmocnienie w miejscu, gdzie mamy palce. Jest to znowu związane z ochroną przed kamieniami. Ostatnia rzecz, jaka powinna być związana z butami górskimi, to materiał cholewy. Najlepiej, aby był to materiał membranowy lub skóra.

Comments are closed.