Bezpieczeństwo w górach – o czym nie można zapomnieć?

Masywne szczyty górskie pięknie wyglądają zimą. W szczególności, jeżeli chodzi o wyższe partie, gdzie leży ogromna ilość śniegu. Zachwycając się jednak pięknymi widokami, planując kolejne wypady na trasy, nie można zapomnieć o jednym. O wysokim poziomie bezpieczeństwa, aby z każdej takiej wyprawy móc wrócić naładowanym pozytywnymi emocjami.

Wysokie partie górskie

Każdego roku nie brakuje chętnych osób, które wybierają się na trasę po to, aby móc z zadowoleniem stwierdzić, że oto udało zdobyć im się kolejny szczyt. Dużo mówi się o takich specjalistycznych wyprawach, jakie często organizowane są przez Polaków na zagraniczne szczyty. Zdobycie Korony Ziemi to dla wielu osób marzenie, jakie znajduje się w zasięgu ręki. Rozmawiając z osobami biorącymi udział w takich wyprawach, można przekonać się, że wśród takich absolutnych must have w plecaku, znajdują się przynajmniej dwie rzeczy: raki oraz czekan. Uwaga! Nawet, jeżeli komuś wydawać się będzie, że czekan https://www.polarsport.pl/wspinaczka/czekany.html to rzecz zbędna, bo „on/ona nigdy z niego nie skorzysta” niech wie, że wybór półśrodków dla wielu osób zakończył się przypłaceniem życia.

Po co mi czekan?

Aby mocniej dać do zrozumienia, że z czekana jednak korzysta się w wielu sytuacjach, warto kilka wymienić:

  • „ściana” lodu – aby ją pokonać, potrzebne będzie wykucie schodów. Uda się to przy pomocy czekana. W inny sposób nie będzie można nawet zmierzyć się z powstałą przeszkodą.
  • oblodzony, stromy stok – nie łatwo w takich miejscach znaleźć dodatkowy punkt podparcia. Ze spokojem – ułatwi to czekan, który pomoże wbić się w dowolne miejsce.
  • hamulec na trasie – w szczególności, jeżeli ktoś czuje, że utracił przyczepność. Wystarczy wbić czekan w ziemię/ścianę, aby móc cieszyć się na nowo stabilnością.

Można by tak naprawdę wspomnieć o wielu innych sytuacjach, kiedy taki czekan okaże się przydatny, wzmacniając tym samym poczucie bezpieczeństwa wśród turysty.

Oznaczenia czekanów

Decydując się na zakup takiego elementu, należy zwrócić uwagę na to, że posiadają one specjalne oznaczenia, które należy uwzględnić przy zakupie. Mowa tu o:

  • typie 1 – oznaczenia modeli turystycznych. Osoby, które już od jakiegoś czasu interesują się takimi produktami powinny wiedzieć, że jeszcze do niedawna były one oznaczane za pomocą litery B (typ B). Te czekany radzą sobie tylko w przypadku śniegu i lodu.
  • typie 2 – dedykowanym nie tylko na śnieg i lód, ale także na skały. Są to specjalistyczne czekany zaliczane do grupy technicznej, która dedykowana jest do najwyższych partii szczytów górskich.

Comments are closed.