Z czego wykonane są skarpetki dla kolarzy?

Skarpetki dla kolarzy to specyficzne produkty, które usprawniają jazdę nawet w trudnych warunkach.  Z pozoru małe i nic nieznaczące elementy garderoby są w stanie zdziałać cuda. W ergonomicznych skarpetach zmienia się zupełnie dynamika jazdy, a kolarz bardziej wyczuwa rower. Jak wybrać skarpetki kolarskie? Zaawansowane osoby w ogóle nie mają z tym problemu, zaś dla początkujących pomoc może stanowić niniejszy tekst.

Rozmiary i długości

Rozmiary skarpetek kolarskich zasadniczo nie różnią się od rozmiarów zwykłych skarpet. Zadziwiająca jednak może być ich długość. Można wybrać skarpetki kolarskie w postaci tradycyjnych stopek, lecz zdecydowanie lepiej wybrać skarpetki do połowy lub końca łydki. Dłuższe skarpetki zostały tak skonstruowane nie bez przyczyny. Mają zapewniać optymalną ochronę przed wlewającą się wodą, chłodnym powietrzem czy urazami. 

Czy bawełna jest dobrym materiałem na skarpetki?

Skarpetki bawełniane tak cenione zimą, ze względu na to, że dają ciepło, nie nadają się niestety na rower. W bawełnianych skarpetkach noga za bardzo się poci, co powoduje dyskomfort podczas jazdy. Dlatego też rowerzyści powinni wybierać skarpetki z materiałów przyjaznych dla skóry i „oddychających”. Idealnym materiałem na skarpetki kolarskie jest elastan, poliamid, polipropylen, zaś na zimę wełna merino. Te materiały zapewniają prawidłową wentylację i wygodę dla stóp. Dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów skarpetki kolarskie praktycznie są nieodczuwalne a do stopy przylegają jak druga skóra. Praktycznie ściągacze stabilizują skarpety. Skarpetki dla rowerzystów zawierają też wzmocnienia na piętach i palcach, oraz usztywnienia wokół kostek. Zapobiegają w ten sposób kontuzjom.

Czy zimą można jeździć na rowerze?

Kiedyś jeżdżenie na rowerze zimą było dość niebezpieczne, ponieważ nie było tak profesjonalnych sprzętów. Współczesne rowery, odzież kolarska oraz akcesoria rowerowe sprawiają, że nawet osoby, które nie uprawiają kolarstwa profesjonalnie mogą swobodnie jeździć w sezonie zimowym. Nie nastręcza to aż tylu trudności co kiedyś. 

Jakie skarpetki kolarskie wybrać?

Skarpetki dla kolarza powinny być przede wszystkim dostosowane do jego indywidualnych potrzeb. Każda osoba ma inne preferencje, więc wybór może się nieco różnić w przypadku różnych rowerzystów. Na pewno wybierając skarpetki trzeba się kierować tym, czy dobrze chłoną wilgoć i przepuszczają powietrze. Trwałość, wytrzymałość i elastyczność skarpet do jeżdżenia na rowerze to również bardzo ważne cechy. Latem wystarczą cieniutkie skarpetki, zimą muszą być odpowiednio grubsze. Jeżdżenie po szosach i przygotowanych drogach znacząco różni się od jeżdżenia po leśnych duktach i błotnistych kałużach. W tym drugim przypadku zdecydowanie lepiej zainwestować w ciemnego koloru skarpety, gdyż białe i jasne odcienie trudno byłoby doprać. Cieniutkie skarpetki zapewniają większą moc w nogach i szybkość jazdy, jednak szybciej się zużywają. Średniej grubości skarpetki kolarskie są najbardziej wydajnym wyborem. Skarpetki kolarskie to elementy, które stanowią obowiązkową część wyposażenia kolarza.

Comments are closed.