Maria Sharapova

O zawodniku

Maria Szarapowa urodziła się w mieście Niagań na terenach Rosji w dniu 19 kwietnia 1987 roku. Jej rodzice zamieszkiwali tereny dzisiejszej Białorusi, lecz w 1986 roku przenieśli się do Rosji z powodu wybuchu elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Gdy miała dwa lata rodzina wyprowadziła się do Soczi.

Rozwiń ↓

Tenis Maria Szarapowa

Jej ojciec Jurij poznał tam Aleksandra Kafelnikova, ojca dwukrotnego wielkoszlemowego mistrza, Jewgienija. Ten podarował w prezencie rakietę tenisową wówczas 4-letniej Marii. Ćwiczyła pod okiem ojca w jednym z pobliskich parków. W 1993 roku wzięła udział w ćwiczeniach pod okiem Martiny Navratilovej. Mistrzyni była zachwycona grą młodziutkiej Marii Szarapowej i poleciła jej dołączenie do Akademii Tenisa Nicka Bollettieriego. Jej ojciec pożyczył pieniądze i dzięki temu rok później zmieniła miejsce zamieszkania na słoneczną Florydę.

Gdy miała 13 lat wygrała swój pierwszy turniej. Była najlepszą tenisistką w Junior Tennis Championships do lat 16. W 2002 roku wystartowała w turnieju WTA Pacific Life Open, lecz poległa w starciu z Moniką Seles. Następne miesiące szkoliła się biorąc udział w mniejszych turniejach. Dotarła do finałów juniorskich Australian Open i Wimbledonie. We wrześniu 2003 roku wygrała turniej w Tokio. Została wybrana najlepszą nowicjuszką tego sezonu. W 2004 roku zwyciężyła w finale z obrończynią tytułu Sereną Williams na Wimbledonie. Stała się trzecią najmłodszą tenisistką na świecie, która zdobyła tytuł przy Church Road. W następnym sezonie nie udało jej się wygrać żadnego turnieju, lecz na wielkich szlemach 3-krotnie docierała do półfinałów (Australian Open, Wimbledon i US Open). Następny sezon to już zwycięstwo w US Open. Dało jej to wysokie drugie miejsce w rankingu na koniec roku.

Zainteresowania

Jest jedną z najbardziej aktywnych sportsmenek w show-biznesie. Wydała własną linie cukierków ‘’Sugarpova’’. Bierze udział w wielu zbiórkach pieniężnych. Ma własna fundację firmowaną jej nazwiskiem. Założyła program stypendialny dla osób dotkniętych skutkami katastrofy w Czarnobylu oraz przeznaczyła pieniądze dla ofiar ataku terrorystycznego na szkołę w Biesłanie. Interesuje się modą, śpiewem, tańcem i filmami. Uwielbia potrawy z kuchni rosyjskiej i tajskiej. Jest jedną z najpopularniejszych tenisistek na portalach społecznościowych.

Maria Sharapova
Narodowość: RosjaRosja
Gra zawodowo od: 2001
Wiek: 30 (1987-04-19)
Jest: Praworęczna
Wzrost: 188cm
Oficjalna strona:
Pozycja w rankingu WTA 91
Najwyższa pozycja w tym sezonie:
Najniższa pozycja w tym sezonie:
Bilans meczów w tym sezonie:
(Turnieje WTA oraz Wielki Szlem)
Zwycięstw 0
Porażek 0
Bilans meczów z zawodnikami TOP 10: Zwycięstw 0
Porażek 0

Powiązane artykuły

Informacje flesz

Murray przeciwko dopingowiczom, krytykuje Szarapową!

Andy Murray, lider rankingu ATP wyraził swoje niezadowolenie wobec zawieszonych sportowców, którzy dzięki swojej popularności otrzymują „dzikie karty” tuż po zawieszeniu. Te słowa skierował głównie Marii Szarapowej, której niebawem kończy się dyskwalifikacja. Szkot uważa, że tenisistka nie powinna otrzymywać takich ulg od organizatorów turniejów wyłącznie za samo nazwisko i popularność. Według niego zdecydowanie lepiej gdyby zamieszani w afery skupili się na własnej pracy i podchodzili do startów na równi z innymi.

Przegląd prasy

Venus bez szans, królewskie przywitanie Rogera

Venus Williams zaskakująco przegrała już w swoim pierwszym meczu w turnieju w Sankt Petersburgu, zdobywając zaledwie cztery gemy. Maria Szarapowa z kolei skupia się tylko na występie w Stutgarcie, chociaż w ubiegłym roku była blisko zakończenia kariery. W dzisiejszym przeglądzie prasy zobaczycie także, jak Roger Federer został przyjęty po powrocie do kraju.

Informacje flesz

Szarapowa wróci szybciej niż się spodziewano

Rosjanka pojawiła się na korcie po raz ostatni podczas zeszłorocznego Australian Open, kiedy to uległa w ćwierćfinale Serenie Williams. Niedługo potem wyszła na jaw sprawa stosowania przez nią niedozwolonego od 2016 roku środka meldonium. W wyniku tego, Szarapowa została ostatecznie ukarana 15-miesięcznym zawieszeniem. Była liderka rankingu pojawi się na korcie już pierwszego dnia po zakończeniu kary.

Pozycja w rankingu WTA