USTA przeprosiło drużynę Niemców za odegranie hymnu III Rzeszy

| Autor:

W ostatnią sobotę podczas ceremonii otwarcia Grupy Światowej Fed Cup doszło do skandalu ze strony organizatorów. Delegaci z narodowego związku Stanów Zjednoczonych skompromitowali się na cały sportowy świat, ponieważ odegrano hymn nazistowski. Związek wydał oficjalne oświadczenie w tej sprawie, mimo to informacja o nieudolnej wpadce szybko rozeszła się w prasie i internecie.

American flag, somewhere near the Staten Island Ferry Terminal.
American flag, somewhere near the Staten Island Ferry Terminal. / Tom Thai/ Flickr.com/ licencja (CC BY 2.0)

Związek tenisowy Stanów Zjednoczonych (USTA) wydał oficjalne oświadczenie, w którym wyraża skruchę za incydent, do którego doszło w ostatnią sobotę. Jego przedstawiciele ubolewają i poczuwają się do odpowiedzialności, że drużyna i kibice rywali musieli doświadczyć tak nieprzyjemnej sytuacji. Przypomnijmy, że przed rozpoczęciem ćwierćfinałowej konfrontacji Grupy Światowej między reprezentacją Stanów Zjednoczonych a Niemiec odegrano niewłaściwą wersję hymnu, która była powszechnie używana za czasów Adolfa Hitlera.

W najważniejszej części oświadczenia czytamy: „USTA wyraża najszczersze przeprosiny w kierunku zespołu niemieckiego i jego wszystkich kibiców za odegranie przestarzałego hymnu przed meczem Fed Cup. W żadnym wypadku nie mieliśmy na myśli okazania braku szacunku w stosunku do rywali. Tego błędu już nie popełnimy”.

Skandal z hymnem III Rzeszy miał bez wątpienia podłoże polityczne, trudno by ten fatalny błąd organizatorów nie odbił się szerokim echem w środowisku sportowym. Amerykanie dostali nauczkę na przyszłość, miejmy nadzieję, że USTA ani inne związki nie dopuszczą już do podobnego upokorzenia. Wydarzenia poza sportowe odeszły na korcie w niepamięć, gospodynie gładko wygrały całą rywalizację 4-0 i w konsekwencji awansowały do kolejnej rundy. W półfinale Grupy Światowej zmierzą się z Czeszkami, które bronią tytułu.

Źródło: własne/cnn.com

Udostępnij:

Dodaj komentarz